Προγράμματα σπουδών

Δωρεάν τεστ κατάταξης για να επιλέξουμε το κατάλληλο τμήμα για εσάς!

Kinder 1 για παιδιά Γ’ δημοτικού ΔΩΡΕΑΝ!
Προετοιμασία για το ειδικό μάθημα Γερμανικά στις πανελλήνιες εισαγωγικές εξετάσεις για τις σχολές Γερμανική Φιλολογία, Ιόνιο, ΜΜΕ.

Γερμανικά για ενήλικες
A1-A2 intensiv ενηλίκων: Δύο επίπεδα σε 9 μήνες! Τώρα και νέο online τμήμα!
Δωρεάν πρόσβαση σε ηλεκτρονική πλατφόρμα για τους μαθητές μας!

Μειωμένα δίδακτρα σε αδέλφια και φίλους, έκπτωση σε εφάπαξ καταβολή των διδάκτρων της χρονιάς!

Γιατί να μάθω Γερμανικά;

Στη σύγχρονη εποχή τα γερμανικά αποτελούν μια ολοένα ανερχόμενη γλώσσα.
Η γνώση της γερμανικής αποτελεί σημαντικό προσόν στην αναζήτηση εργασίας είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό. Ειδικά στη Γερμανία προσφέρονται χιλιάδες νέες θέσεις εργασίας κάθε χρόνο, κυρίως στις θετικές και τεχνολογικές επιστήμες, ενώ τη χώρα μας επισκέπτονται ετησίως χιλιάδες γερμανόφωνοι επιχειρηματίες και τουρίστες. Επιπλέον τα γερμανόφωνα πανεπιστήμια διακρίνονται παγκοσμίως για το υψηλό επίπεδο σπουδών που παρέχουν, εξασφαλίζοντας στους φοιτητές τους εξαιρετικές προοπτικές επαγγελματικής αποκατάστασης.

Θεωρώντας πως η εκμάθηση μιας ξένης γλώσσας δεν πρέπει να αναλώνεται μόνο στην απόκτηση ενός πτυχίου, βοηθάμε τους σπουδαστές μας να αποκτήσουν μεγαλύτερο κίνητρο και ενδιαφέρον για το μάθημα, έτσι ώστε ολοκληρώνοντας τη φοίτησή τους σε εμάς να κατέχουν άψογα τη γλώσσα. Σε αυτό συμβάλλουν και οι σύγχρονα εξοπλισμένες αίθουσές μας με προτζέκτορες και οπτικοακουστικά μέσα.

Με γνώμονα τις διαφορετικές ανάγκες παιδιών και ενηλίκων δημιουργούμε διαφορετικά προγράμματα σπουδών ανάλογα με την ηλικία και το επίπεδο των μαθητών μας. Έτσι, εκτός από ολιγομελή, εξασφαλίζουμε και απολύτως ομοιογενή τμήματα, τα οποία διευκολύνουν τη γρήγορη και αποτελεσματική εκμάθηση της γλώσσας. Τέλος, η διαρκής ενημέρωσή μας για τις νέες εξελίξεις στη διδασκαλία της γερμανικής και για πολιτιστικές εκδηλώσεις απ' όλους τους τομείς, που διευρύνουν τους ορίζοντες μικρών και μεγάλων, το ζεστό και φιλικό κλίμα του Κέντρου μας, το ενδιαφέρον για κάθε μαθητή ξεχωριστά, καθώς και τα προσιτά δίδακτρά μας και οι δωρεάν παροχές μας, συνιστούν επιπλέον λόγους για να μας γνωρίσετε και να μας εμπιστευθείτε!

Στο κέντρο μας παρέχουμε προετοιμασία για εξετάσεις πτυχίων όλων των φορέων πιστοποίησης (Goethe, ösd, ΚΠγ, PalsoLAAS), καθώς και προετοιμασία για το Test DaF (απαραίτητο για την εισαγωγή σε γερμανόφωνα πανεπιστήμια).

• Email: info[@]germanika-peristeri.edu.gr
  • Διεύθυνση: Σοφοκλή Βενιζέλου 14